aktualności o festiwalu rejestracja regulamin galeria kontakt

VII EDYCJA

Pomorskiego Festiwalu Piosenki Marynistycznej "MARINA 2021"

Zapraszamy do udziału uczniów szkół podstawowych z terenu województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz zachodniopomorskiego.


19 listopada 2021 r. spotykamy się
w Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy

POZNAJ HISTORIĘ POMORSKIEGO FESTIWALU PIOSENKI MARYNISTYCZNEJ "MARINA"

O FESTIWALU

MARINA 2016
Trzecia edycja Festiwalu

4 listopada 2016 roku w Kobylnicy odbył się III Pomorski Festiwal Piosenki Marynistycznej "Marina 2016".
"Marina" to jedna z największych i najważniejszych imprez w kraju związana z tradycjami morskimi. Organizatorzy postanowili właśnie w ten sposób propagować wśród młodych ludzi tradycje związaną z marynistyką. Uczestnikami byli uczniowie z podstawówek, gimnazjów i innych placówek z województw pomorskiego i zachodniopomorskiego (z Dąbek, Główczyc, Helu, Kobylnicy, Kołobrzegu, Kwakowa, Skrzeszewa, Słupska, Szczecina, Ustki, Wojanowa, Wytowna i Zaleskich). Wśród organizatorów wydarzenia znaleźli się: Oddział Ligi Morskiej i Rzecznej z siedzibą w Kobylnicy, Zespół Szkół Samorządowych w Kobylnicy, Urząd Morski w Słupsku, Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej RP w Ustce oraz Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku.

Festiwal składał się z dwóch etapów. W pierwszym  – kwalifikacyjnym – wyłonieni zostali najlepsi artyści, którzy będą mieli okazję do zaprezentowania swoich umiejętności w czasie finałowej gali. W ścisłym finale uczestnicy byli oceniani w dwóch kategoriach. Zarówno artyści, jak i zespoły wokalne zostali podzieleni na trzy grupy wiekowe: uczniowie klas I-III szkół podstawowych, uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych, uczniowie gimnazjów.

Czteroosobowe jury pod przewodnictwem Elżbiety Stec oceniało uczestników w kategoriach soliści i zespoły. Podczas obrad postanowiło przyznać następujące nagrody:
KATEGORIA ZESPOŁY SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY 1 - 3
I miejsce : Zespół „DO - RE – MI” – SP nr 3 w Słupsku opiekun: Alicja Skrzypińska, Monika Muszyńska)
II miejsce : Zespół „I kto to śpiewa” – SP w Wojanowie (opiekun: Emilia Nowakowska)
III miejsce: Zespół „Mini Wiolinki” – SP w Zaleskich (opiekun: Mariola Wólczyńska)

Wyróżnienia: Zespół „Słoneczka” – SP nr 8 w Słupsku (opiekun: Iwona Sazon)

KATEGORIA ZESPOŁY 10 – 15 LAT 4 – 6 SP i GIMNAZJUM:

I miejsce : Zespół „Urwisy” – SP nr 3 w Słupsku (opiekun: Ewa Chowaniec)
I miejsce : Zespół „Małe Muszelki” – Centrum Pomocy Dzieciom w Ustce (opiekun: Urszula Tamulis)
II miejsce : nie przyznano
III miejsce : zespół „Wiolinki” – SP w Zaleskich (opiekun: Mariola Wólczyńska)

Wyróżnienia: Duet Zuzanna Szelestowska i Kuba Dymowski – SP z Oddziałami Integracyjnymi w Słupsku (opiekun: Edyta Stańczyk

KATEGORIA SOLIŚCI SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY 1 - 6
Grand Prix: Julia Wałcerz – Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach (opiekun: Rafał Przybyło)

II miejsce : Zofia Stola – SP w Wytownie (opiekun: Zorza Sędzicka)

II miejsce : Karolina Leszczyńska – SP w Kobylnicy (opiekun: Joanna Janulewicz- Nyc)

III miejsce : Roksana Garbolińska – SP w Zaleskich (opiekun: Mariola Wólczyńska)

Wyróżnienia: Julia Meldner - Centrum Pomocy Dzieciom w Ustce (opiekun: Urszula Tamulis)

KATEGORIA SOLIŚCI GIMNAZJUM

 I miejsce : Julia Kuśmierek – Gim w Kobylnicy (opiekun: Joanna Janulewicz- Nyc)

II miejsce : Karolina Guzowska – Gim im. M.Zaruskiego w Ustce (opiekun: Urszula Tamulis)

III miejsce : nie przyznano

Wyróżnienia: Alicja Kondzioła – Gim nr 23 w Szczecinie (opiekun: Anna Kondzioła)

Ponadto wręczono nagrody specjalne:

1. Dwie nagrody Prezydenta Miasta Słupsk Roberta Biedronia – dla opiekuna: Ewa Chowaniec SP nr 3 w Słupsku i Emilia Nowakowska – SP w Wojanowie.

2. Trzy nagrody Leszka Kulińskiego – Wójta gminy Kobylnica: - Zofia Stola – SP w Wytownie - Karolina Leszczyńska – SP w Kobylnicy - Julia Kuśmierek – Gim w Kobylnicy

 3. Dwie nagrody Marka Gróbarczyka – Ministra Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej: - Zespół „DO - RE – MI” – SP nr 3 w Słupsku - Zespół „Małe Muszelki” – Centrum Pomocy Dzieciom w Ustce

4. Nagroda Mariusza Smolińskiego – Dyrektora Centrum Edukacji Regionalnej: - Zespół „Wiolinki” – SP w Zaleskich

5. Dwie nagrody Dyrektora Zespołu szkół Samorządowych w Kobylnicy: - Zespół „Urwisy” – SP nr 3 w Słupsku - Duet Z.Szelestowska i K.Dymowski – SP nr 4 w Słupsku.

6. Nagroda dr inż. Jerzego Litwina – Dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku: - Zespół „Wiolinki” – SP w Zaleskich.

7. Nagroda kpt. ż.w. Włodzimierza Kotuniaka - Dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku: - Maja Kondzioła – SP nr 65 w Szczecinie.

 

MARINA 2015
Druga edycja Festiwalu


20 marca 2015 roku w Kobylnicy odbył się II  Festiwal Piosenki Marynistycznej „Marina 2015” zorganizowany z inicjatywy Zarządu Oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej w Słupsku.

Patronat nad Festiwalem sprawowali: Leszek Kuliński, Wójt Gminy Kobylnica i Andrzej Królikowski, Prezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej. Współorganizatorami „Mariny” byli: Urząd Morski w Słupsku, Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce oraz Zespół Szkół Samorządowych w Kobylnicy.

Zmagania festiwalowe toczyły się w dwóch kategoriach – gimnazja (soliści i zespoły) i szkoły ponadgimnazjalne (soliści). Główne założenia festiwalowe to: propagowanie tradycji morskiej w piosence, rozwijanie zainteresowań muzycznych młodzieży, stworzenie możliwości współzawodnictwa artystycznego wśród uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, wymiana doświadczeń pedagogicznych i prezentacja utworów najbardziej wartościowych pod względem artystycznym oraz rozwijanie talentów i doskonalenie warsztatu muzycznego młodych wykonawców.

Zaproszenie do udziału w pracach jury festiwalowego przyjęły: Anna Chodyna, piosenkarka, instruktorka i animatorka kultury z Klubu Centrum Szkolenia MW w Ustce, Beata Kamińska, pianistka, wokalistka i instruktorka śpiewu jazzowego oraz Teresa Kozak, długoletnia i zasłużona nauczycielka muzyki na terenie gminy Kobylnica. Komisja oceniała dobór repertuaru, interpretację, technikę wykonania, emisję głosu oraz ogólne wrażenia artystyczne.

Galę finałową rozpoczęło odśpiewanie Hymnu do Bałtyku przez Chór ZSS w Kobylnicy. Jury, obradujące pod kierunkiem A. Chodyny,  w kategorii zespoły nie przyznało pierwszego miejsca. II miejsce zajął zespół Seccus z Gimnazjum nr 2 w Słupsku (opiekun Violetta Wójcik), III miejsce zdobył duet z Gimnazjum nr 5 w Słupsku w składzie: Jan Lubarski i Dominik Gołębiowski (opiekun Robert Piotrowski).

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce przyznano Annie Jakubowskiej (I Liceum Ogólnokształcące w Słupsku, opiekun Mariusz Mojsiuk). III miejsce przypadło Danieli Szymańskiej (Zespół Szkół Ekonomicznych  i Technicznych w Słupsku, opiekun Maria Rój- Krupińska).

W kategorii gimnazja – soliści decyzją jury: I miejsce zdobyła Paulina Kasperek (Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi Nr 3 w Słupsku, opiekun Emilia Semeniuk), II miejsce ex aequo dostali: Ringo Todorowić (Zespół Szkół w Jezierzycach, opiekun Beata Frąckowska) oraz Nikola Stępień (Gimnazjum w Kobylnicy, opiekun Joanna Janulewicz-Nyc). III miejsce zdobyły ex aequo: Venesa Dyś (Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 3 w Słupsku, opiekun Emilia Semeniuk) oraz Marta Ślizak (Gimnazjum w Kobylnicy, opiekun Rafał Przybyło)

Przyznano również nagrody specjalne. Spośród nagród ufundowanych przez Roberta Biedronia, Prezydenta Miasta Słupska, jedna trafiła do rąk bardzo charyzmatycznego nauczyciela  i zamiłowanego  muzyka z I LO w Słupku – Mariusza Mojsiuka, druga do Ringo Todorowića, gimnazjalisty z Jezierzyc. Nagrody Tomasza Bobina, Dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku otrzymali: Anna Jakubowska (I LO w Słupsku) i Marta Ślizak (Gimnazjum w Kobylnicy). Nagrody kmdra Roberta Kozackiego, Komendanta Centrum Szkolenia MW w Ustce zostały przyznana Paulinie Kasperek i Vanesie Dyś z Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi Nr 3 w Słupsku. Nagrody Andrzeja Królikowskiego, Prezesa Zarządu Głównego LMiR trafiły w ręce: Anny Jakubowskiej (I LO) oraz Nikoli Stępień z Gimnazjum w Kobylnicy.

Festiwalowitowarzyszył  konkurs na LOGO Festiwalu Piosenki Marynistycznej „Marina”. Pierwsze miejsce zdobyła Marta Rzepecka, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Słupsku  (opiekun Barbara Gadomska). Wyróżnienie przyznano Adzie Treder, uczennicy Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 10 w Słupsku (opiekun Hanna Brych).

 

MARINA 2014
Pierwsza edycja Festiwalu


Regionalny Festiwal Piosenki Marynistycznej „Marina 2014”, jako impreza propagująca tradycje marynistyczne wśród młodzieży gimnazjalnej zorganizowana została z inicjatywy Zarządu Oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej w Słupsku.

Patronat nad Festiwalem sprawowali: Leszek Kuliński, Wójt Gminy Kobylnica i Andrzej Królikowski, Prezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej w RP. Współorganizatorami „Mariny” i fundatorami nagród byli: Zespół Szkół Samorządowych w Kobylnicy, Urząd Morski w Słupsku i Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej RP w Ustce. Wystawę fotograficzną, towarzyszącą gali festiwalowej, przygotowało Stowarzyszenie Marynistów Polskich z prezesem Oddziału w Ustce, Zbigniewem Suligą.

Główne założenia festiwalowe to: propagowanie tradycji morskiej w piosence, rozwijanie zainteresowań muzycznych młodzieży, stworzenie możliwości współzawodnictwa artystycznego wśród uczniów gimnazjów, wymiana doświadczeń pedagogicznych i poszerzenie literatury wokalnej dla młodzieży, prezentacja utworów najbardziej wartościowych pod względem artystycznym, rozwijanie talentów i doskonalenie warsztatu muzycznego młodych wykonawców.

Po wstępnej weryfikacji do finału Festiwalu jury zakwalifikowało 8 solistów i 3 zespoły. Ogółem na scenie festiwalowej zaprezentowało się 22 wykonawców. Wykonawcy reprezentowali gimnazja z Siemianic, Słupska, Ustki i Kobylnicy.

W przygotowania festiwalowe zaangażowali się kobylniccy nauczyciele: Anna Bielecka, Joanna Janulewicz-Nyc, Agata Kaczmarczyk-Suliga, Monika Kwiatkowska, Kazimierz Lisiecki, Żaneta Miąskowska-Dusza, Teresa Mikołajczak oraz Mirosława Przybył z GZEAGS.

Jury, obradujące pod kierunkiem Anny Chodyny-Erbel, zdecydowało, że w kategorii solistów wygrała Anna Jakubowska (ZSS w Kobylnicy, opiekun J. Janulewicz-Nyc). Drugie miejsce przyznano Aleksandrze Daukszewicz (Gimnazjum nr 4 w Słupsku, opiekun Małgorzata Obolewska), trzecia lokata przypadła dwóm wykonawczyniom: Wiktorii Brych (G4 Słupsk, op. Krzysztof Plebanek) i Katarzynie Dacków (G2 Słupsk). Wyróżnienie przyznano Mai Mędrek (G5 Słupsk, op. Robert Piotrowski).

W kategorii I lokatę przyznano Zespołowi „Seccus” (G2 Słupsk, opiekun Violetta Wójcik), II – Zespołowi „Muszelki” (Gimnazjum w Ustce, op. Urszula Tamulis). Wyróżnienie otrzymał Zespół „STO – noga” (Społeczne Gimnazjum nr 1 STO Słupsk, op. Zdzisław Pawiłojć).

Nagrody wręczali m.in. L. Kuliński, Tomasz Bobin, Dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku, Jan Wild, Prezes Słupskiego Oddziału LMiR, Dyrektor ZSS w Kobylnicy, prof. Antoni Drapella z Akademii Marynarki Wojennej, Andrzej Wojtaszek, członek Zarządu Powiatu Słupskiego, kmdr Maciej Jonik z Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej RP w Ustce. Decyzją Dyrektora Urzędu Morskiego, zwycięscy festiwalu w obu kategoriach odbędą rejs po Bałtyku statkiem „Marzenka”. Pierwsza edycja Festiwalu miała charakter regionalny. Zainteresowanie wykonawców dowodzi, że kolejna edycja może mieć szerszy - wojewódzki charakter. 

 

ORGANIZACJA FESTIWALU

ORGANIZATORZY I PARTNERZY